Componenta echipei manageriale

• Director: prof. VOINEA LIZICA
  • Coordonator programe si proiecte școlare și extrașcolare: prof. MITRAN ANDREEA
  • Responsabil cu difuzarea informațiilor publice (Legea 544/2001): secretar Florina BURCEA

Componenta Consiliului de Administrație:

• Președinte: prof. VOINEA LIZICA - director

Membri:

• prof. pentru învățământ primar Floarea MIDVICHI  - cadru didactic ales de către CP
  • Mihaela Alina BUDU - părinte desemnat de către CRP
  • Loredana Liliana ENACHE - părinte desemnat de către CRP
  • Sandu MIRICA - reprezentant desemnat CL
  • Cristina Elena BĂLAN  - reprezentantul primarului.
  • Observatori sindicate: prof. Mirionescu Mirela Luciana
  • Secretar: prof. pentru învățământul primar Angela BUTOI

Deviza noastră:

„Mâine să fii mai bun ca azi!”

VIZIUNEA ȘCOLII

ȘCOALA NOASTRĂ să rămână o şcoală în slujba comunităţii, orientată spre calitatea actului educaţional, în concordanţă cu normele europene. Idealul nostru educaţional îl reprezintă dezvoltarea liberă, deplină şi armonioasă, formarea elevilor noștri ca personalităţi autonome şi creative, apţi pentru performanță individuală și colectivă, o dezvoltare profesională a cadrelor didactice, într-o societate dinamică, competitivă, supusă unor transformări continue.

MISIUNEA  ȘCOLII

Fiecare elev va fi sprijinit să-și cunoască și să-și dezvolte potențialul și aptitudinile în funcție de interesul și motivațiile personale.

Școala garantează accesul continuu și nediscriminatoriu la învățare, pentru a forma noile competențe necesare, furnizează părinților siguranța învățării într-un cadru sigur, formarea profesională și personală permanentă.

Să asigure șanse egale din perspectiva formării abilităților și competențelor pentru realizarea succesului personal și profesional, în contextul actual;

Școala va fi deschisă dialogului cu comunitatea, va realiza o educație multiculturală, asigurând astfel apropierea dintre elevi, cunoașterea și acceptarea reciprocă în vederea unei conviețuiri armonioase.

SCOPURI/ȚINTE STRATEGICE

1. Asigurarea calităţii proceselor de predare – învăţare – evaluare în vederea dezvoltării armonioase a personalităţii elevilor, prin formarea şi dezvoltarea competenţelor acestora.
  2. Menţinerea în şcoală a unui climat de siguranţă fizică şi psihică necesar derulării optime a activităţilor şcolare şi extraşcolare .
  3. Atragerea de resurse financiare și dezvoltarea bazei tehnico-materială.
  4. Asigurarea calității serviciilor educaționale și îmbunătățirea standardelor de performanță ale resursei umane în scopul eficientizării activităţilor şi al adecvării la nevoile exprimate de beneficiari.
  5. Dezvoltarea dimensiunii europene a şcolii prin derularea de proiecte şi parteneriate locale, naţionale şi europene.